Јокиќ средбата ја заврши со „дабл-дабл“ учиник, бидејќи на 41 поен придодаде и 12 скокови.Иако тимот на Оклахома сезонава важи за претендент за највисок пласман сепак „Тандерси“ се одново поразени. На гостувањето во Сакраменто, Оклахома загуми од „Кингси“ со 94:86. Ударното трио на Оклахома, Вестбрук-Ентони-Џорџ беше далеку од очекуваното иако Расел Встбрук средбата ја заврши со 20 поени, 12 скока и 6 асистенции, Кармело Ентони придодаде 16, а Пол Џорџ 12 поени.

Вице-шампионот Кливленд во интересна завршница го совлада Милвоки со 124:119. Кевин Лав дуелот го заврши со 32 поени и 16 скока, додека Леброн Џејмс имаше 30 поени, девет асистенции и осум скока. Кај Милвоки, а воедно и на натпреварот најефикасен беше Јанис Антетокуомпо со дури 40 поени.
На останатите натпревраи одиграни ноќеска во НБА лигата, беа постигнати следниве резултати: Индијана - Њу Орлеанс 112:117, Вашингтон - Далас 99:113, Њујорк - Шарлот 118:113, Торонто - Чикаго 119:114, Сан Антонио - ЛА Клиперс 120:107, Јута - Филаделфија 97:104, Портланд - Мемфис 97:98. 

Датум на објава: среда, 08 ноември 2017 во 10:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар