По поразот во второто коло Алкалоид постигна три убедливи победи и со осум поени се наоѓа на третата позиција, веднаш зад Глобус и Олдар Јурду, кои имаат по девет. Овие два тима вчера во меѓусебен дуел одиграа нерешено.

Ова е важен дуел за екипата на Алкалоид, која со триумф ќе има шанса и да ја одбрани титулата.

На дуелот Алкалоид - Глобус распоредот на таблите е следен: Лирен Динг - Владимир Крамник, Павел Ељанов - Шахријар Мамедјаров, Дмитри Андрејкин - Александер Гришчук, Јанг Ји - Ју - Сергеј Карјакин, Дмитри Јаковенко - Аниш Гири и Јури Криворучко - Јан Непомниачи.

Втората македонската екипа учесничка на ЕКК Гамбит Асеко по двата пораза падна на 15.место на табелата и денеска ќе игра против Дунајска Стреда. /МИА

Датум на објава: петок, 13 октомври 2017 во 11:26
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар