Финецот ќе вози за италијанскиот тим во трките на Формула 1 . Тоа ќе биде негова шеста сезона на Ферари .

Претходно , до 2007- мата возеше за Мекларен , кога веднаш по трансферот ја освои шампионската титула. По две години во Ферари , во 2009 - та премина во тимот на Лотус за да се врати во 2014- та.

По враќањето во тимот на црвените , Раиконен нема освоено шампионска титула .

Засега тој е на петто место со 86 бодови помалку од неговиот клупски колега Себастијан Фетел , кој е првопласиран во генералниот пласман за Формула 1.

Датум на објава: вторник, 22 август 2017 во 17:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар