По две седмици возбудливи натпреварувања, на крајот, најуспешни се натпреварувачите од Соединетите Американски Држави со 121 освоен медал.

Табела на десетте најуспешни земји според бројот на освоени медали:

1.САД 121 (46 златни медали+37 сребрени+38 бронзени),
2.Велика Британија 67 (27+23+17),
3.Кина 70 (26+18+26),
4.Русија 56 (19+18+19),
5.Германија 42 (17+10+15),
6.Јапонија 41 (12+8+21),
7.Франција 42 (10+18+14),
8.Република Кореја 21 (9+3+9),
9.Италија 28 (8+12+8),
10.Австралија (29 (8+11+10).

Вкупно 87 земји имаа свои претставници на победничкиот подиум.

Од регионот најуспешна е Хрватска која се пласира на 17.место со 10 медали (5+3+2). /МИА

Датум на објава: понеделник, 22 август 2016 во 09:18
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар