Србите славеа со 87:61 (16:5, 19:9, 31:24 и 21:23) и си обезбедија борба за златниот медал. Во финалето ќе се сретната со САД, противник од кого изгубија само три разлика во групната фаза.

Американците во завршницата се пласираа по победата над Шпанија од 82:76.

Шпанците против Австралија ќе се борат за третото место и бронзениот медал. /МИА

Датум на објава: сабота, 20 август 2016 во 09:21
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар