Итон го одбрани олимпиското злато од Лондон, во десетобој и тоа израмнувајќи го Олимписки рекорд на Чехот Роман Шеберле од игрите во Атина 2004 година.

Американцот по натпреварите во десетте дисциплини на крајот освои вкупно 8.893 бодови и стигна до златото.

Сребрениот медал му припадна на Французинот Кевин Кајер кој имаше само 59 бодови помалку, додека Дамјан Варнер од Канада ја освои бронзата. /МИА

Датум на објава: петок, 19 август 2016 во 12:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар