Американките кои важат за апсолутни фаворитки за златниот медал во полуфиналниот меч против Франција забележаа убедлива победа со 86-67.

Нивните противнички кошаркарките на Шпанија за место во финалето се изборија со победата над актуелниот европски првак Србија со 68-54.

Финалиот меч кошаркарките ќе го играат в сабота од 20.30 часот, а претходно (16:30) за бронзата ќе се борат Србија и Франција. /МИА

Датум на објава: петок, 19 август 2016 во 11:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар