Минесота создава тим за плеј-оф

Раководството на Минесота Тимбервулс е одлучно во новата сезона клубот да обезбеди место во плеј-офот на НБА лигата, прв пат по 2004 година и затоа сака да го задржи својот најдобар играч Ендру Вигинс.