Анадолу Ефес и Реал Мадрид на чекор до „фајнал фор“ во Евролигата

Кошаркарите на Анадолу Ефес и Реал Мадрид по синоќешните победи во натпреварот број 3 од четвртфиналето на Евролигата имаат водство од 2-1 во победи против Олимпијакос односно Дарушафака.