петок, 12 јануари 2018 - Ден одмор за натпреварувачите на релито „Дакар 2018“
По шестте изминати етапи на 40-то издание на најпознатото светско рели „Дакар“, денеска е слободен ден.
 
недела, 07 јануари 2018 - Сандерленд и Ал Атијах стартуваа со победи на релито „Дакар 2018“
Четириесетото издание на најпознатото светско рели „Дакар“ започна со победи на Сем Сандерленд и Насер Ал Атијах, во најатрактивните категории.
 
понеделник, 01 јануари 2018 - Северна Кореја најави учество на Игрите во Јужна Кореја
Организацискиот комитет на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја, ги поздравува намерите на Северна Кореја да испрати делегација со спортисти.
 
вторник, 26 декември 2017 - МОК потпиша договор со 12 спортисти за Олимписка стипендија Токио 2020
Македонскиот олимписки комитет (МОК) денеска потпиша договор со дванаесетмина македонски спортисти, за добивање на Олимписка стипендија Токио 2020.
 
вторник, 19 декември 2017 - Вардар ги собра наградите во изборот на Сојуз на спортови на град Скопје
Актуелниот европски шампион Вардар освои најмногу награди во изборот за спортисти на 2017 година што го спроведе Сојузот на спортови на град Скопје.
 
сабота, 16 декември 2017 - Продолжува слабиот настап на македонските пливачи на ЕП во кратки базени
На Европското првенство во пливање во кратки базени (25 метарски), што се одржува во Копенхаген, македонските пливачи повторно беа меѓу најслабите.
 
среда, 13 декември 2017 - Слаб старт на македонските пливачи на Европското првенство во Копенхаген
На Европското првенство во пливање во куси базени (25 метри) денеска старт имаа двајца македонски пливачи. Во квалификациите тие испливаа послабо од пријавените времиња.
 
вторник, 12 декември 2017 - Четири македонски пливачи ќе настапат на Европското првенство во кратки базени во Копенхаген
Македонија на претстојното 19. Европско првенство во пливање во кратки базени (25 метри) во Копенхаген, Данска ќе ја претставуваат четири пливачи: Љупчо Ангеловски, Давор Петровски, Миа Крстевска и Ана Јаневска, а со нив ќе биде и тренерот Методија Ангелески.
 
четврток, 07 декември 2017 - Познати номинациите за „Спортист на Македонија за 2017“
Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, ја објави листата на кандидати за годинашното издание на спортската манифестација „Избор на спортисти 2017“, која ќе одржи по 63-ти пат.
 
среда, 06 декември 2017 - Путин: Нема да ги бојкотираме ЗОИ
Ден откако Меѓународниот олимписки комитет забрани настап на Русија под свое знаме на ЗОИ, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија нема да ги бојкотира Игрите во Пјеонгчанг на кои некои руски спортисти ќе може да настапат, но под олимписко знаме.
 
понеделник, 04 декември 2017 - Хиршер победник на велеслаломот во Бивер Крик
Австрискиот скијач Марсел Хиршер е победник на велеслаломот возен синоќа во американскиот зимски центар Бивер Крик.
 
недела, 03 декември 2017 - Специјална Олимпијада ја одбележува Европската кошаркарска недела на лица со посебни потреби
Специјалната Олимпијада на Македонија продолжува со активностите за одбележување на Европската кошаркарска недела на лицата со посебни потреби.
 
понеделник, 27 ноември 2017 - Македонија со десет каратисти на Светскиот шампионат во Италија
На Обединетиот светски карате шампионат за сениори, младинци, јуниори и кадети што ќе се одржи во Монтекатини од 30 ноември до 3 декември 2017 година, Македонија ќе ја претставуваат десет натпреварувачи.
 
петок, 24 ноември 2017 - Нова суспензија за руските спортисти од ИОК
Меѓународниот Олимписки комитет (ИОК) суспендира уште шест руски спортисти поради позитивен допинг тест од Зимските Олимписки игри во Сочи 2014 година.
 
недела, 19 ноември 2017 - Се одржа четвртиот шаховски турнир „Гази Баба“
Над 120 шахисти од Македонија, Србија, Бугарија и Косово учествуваа на 4. шаховски турнир „Гази Баба“, што се одржа вчера во Скопје. Наградниот фонд изнесуваше 70.000 денари.
 
сабота, 18 ноември 2017 - Загина мотоциклист на трката во Макао (ВИДЕО)
Британскиот натпреварувач , 31- годишниот Даниел Хегарти загина во седмиот круг на трката во Макао .
 
понеделник, 13 ноември 2017 - Познати сите учесници на Светското првенство за одбојка
Познати се сите 24 земји кои ќе настапат на Светското одбојкарско првенство во машка конкуренција, што следната година (10-30 септември) ќе се држи во Италија и Бугарија.
 
сабота, 11 ноември 2017 - Иџе во Италија го тестираше новиот ,,Hyundai i30 N TCR”
Македонскит автомобилст Игор Стефановски Иџе имаше ексклузивна можност да го тестира новиот автомобил ,,Hyundai i30 N TCR” за фабричкиот гигант во авто спортот ,,Хјундаи мотоспорт”.
 
среда, 08 ноември 2017 - Од 9 до 11 ноември Вип Арената во Скопје домаќин на 47 издание на „Златен гонг“
Една од најтрофејните спортски манифестации во Македонија, Златен Гонг, оваа година ќе се одржи по 47-ми пат. Вип Арената при СЦБТ, мала сала од 9-11 ноември 2017 (петок и сабота ), ќе ги собере боксерите од Македонија и уште 6 други држави,согласно доставената програма.
 
недела, 05 ноември 2017 - Каратистот Дејан Недев светски шампион во кати
Македонскиот каратист Дејан Недев освои злато и стана светски шампион во кати на 7. Светски фудокан карате-до, шампионат кој од 3 до 5 овој месец се одржа во Клуж, Романија.
 
недела, 05 ноември 2017 - Одиграни првите средби од новата сезона во домашното одбојкарско првенство
Првото коло од новата сезона во одбојкарскиот шампионат на Македонија, во машка конкуренција, не донесе изненадувања.
 
сабота, 04 ноември 2017 - Меѓународен џудо турнир „Миоки опен“ во Скопје
Над 400 натпреварувачи ќе учествуваат на осмиот меѓународен џудо турнир „Миоки опен“ што денеска се одржува во Скопје, во организација на Џудо Клубот „Миоки“ по повод Меѓународниот ден на џудото.
 
четврток, 02 ноември 2017 - Разрешен македонскиот претставник во УО на Регионалната канцеларија за младинска соработка
Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски донесе Одлука за поништување на одлуката за избор на младинскиот претставник во Управниот одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан.
 
среда, 01 ноември 2017 - Хокеарот Садецки во стилот на Меси(ВИДЕО)
Борис Садецки хокеарот на Слован, се почесто го привлекува вниманието на јавноста.
 
среда, 01 ноември 2017 - Три медали за македонските млади борачи на Балканското првенство во Бурса
Македонските млади борачи на Балканскиот шампионат во Бурса имаа добар настап и се вратија со три медали.
 
вторник, 31 октомври 2017 - Запален олимпискиот пламен за ЗОИ 2018
Грчкиот олимски комитет на свечена церемонија во Атина го предаде олимпискиот пламен на организаторите на Зимската олимпијада во 2018 година во Пјеонгчанг во Јужна Кореја.
 
четврток, 26 октомври 2017 - Со амбиции за медали македонските кик-боксери ќе патуваат на СП во Будимпешта
Македонските кик-боксери со нетрпение го очекуваат настапот на Светското првенство што ќе се одржи во Будимпешта. Македонија ќе биде претставена од девет натпреварувачи, од кои се очекува 4-5 освоени медали.
 
вторник, 24 октомври 2017 - Запален олимпискиот оган за игрите во Пјонгчанг
Со свечена церемонија во античка Олимпија, Грција, денеска беше запален олимпискиот оган во пресрет на Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.
 
недела, 22 октомври 2017 - Динев и Нејков од Бугарија победници на меѓународното „Мacedonian trophy“
Љубен Динев и Димитар Нејков од Бугаријата се победници на годинашниов втор по ред меѓународен натпревар со џипови, насловен „Мacedonian trophy“ што се одржа викендов на полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово и во околината на Прилеп.
 
сабота, 21 октомври 2017 - Второ џип рели „Македонски трофеј“
На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово и во околината на Прилеп денеска и утре ќе биде одржан меѓународниот рели натпревар со џипови насловен „Македонски трфеј“.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24