вторник, 20 март 2018 - НБА: Рекордни 149 поени за Мајами
Екипата на Мајами Хит реализираше рекордни во историјата на клубот 149 поени при победата со 149:141 по две продолженија остварена ноќеска над Денвер Нагетс.
 
понеделник, 19 март 2018 - Леброн Џејмс остана без тренер
Финалистот од минатата сезона во НБА, Кливленд остана без тренер за неопределен период.
 
петок, 16 март 2018 - Леброн Џејмс се скара со тренерот
Првата ѕвезда на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс влезе во вербална пресметка со тренерот на тимот Тајрон Лу за време на натпреварот со Портланд одигран ноќеска на гостински терен.
 
среда, 14 март 2018 - Вестбрук стигна до 100. трипл-дабл
Кошаркарот на Оклахома Сити, Расел Вестбрук ноќеска на гостувањето кај Атланта го оствари стотиот трипл-дабл во неговата НБА кариера.
 
понеделник, 12 март 2018 - Јокиќ изедначи НБА рекорд
Кошаркарот на Денвер, Никола Јокиќ ноќеска го забележа седмиот трипл-дабл во тековната сезона и го изедначи рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен сметајќи остварување на тројни ефекти само на центри во НБА лигата.
 
недела, 11 март 2018 - Вестбрук го урна Сан Антонио
Оклахома на домашен терен го совлада Сан Антонио со 104:94, a Расел Вестбрук го забележа 19.трипл-дабл сезонава (98 во неговата кариера) постигнувајќи 21 поен, 12 скок и 10 асистенции.
 
сабота, 10 март 2018 - Незапирливиот Портланд го совлада шампионот Голден Стејт
Кошаркарите на Портланд Трејлблејзерс на домашен терен ги совладаа Голден Стејт Вориорс со резултат од 125:108 и ја впишаа деветата победа во низа.
 
петок, 09 март 2018 - Леброн Џејмс летово заминува од Кливленд
Леброн Џејмс има договор со Кливленд Кавалирс до крајот на сезоната, но и покрај можноста да го продолжи за уште една сезона, според американските медиуми најголемата ѕвезда во НБА летово ќе направи трансфер.
 
четврток, 08 март 2018 - Леброн: Никогаш не сум играл подобро
Суперѕвездата на НБА, Леброн Џејмс тврди дека во моментот е во својата најдобра форма во кариерата.
 
вторник, 06 март 2018 - Кевин Лав призна дека има психички проблеми
Крилото на Кливленд Кавалирс, Кевин Лав призна дека има психички проблеми, поради кои побарал медицинска помош во текот на оваа сезона, а моментно е подложен на терапија.
 
петок, 02 март 2018 - Потег на годината на Леброн Џејмс (видео)
Кливленд Кавалирс беше поразен на домашен терен од Филаделфија 76 со 108:97 во натпревар од регуларниот дел на НБА лигата.
 
среда, 28 февруари 2018 - Леброн се запиша во историјата на НБА
Кошаркарот на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс забележа трипл-дабл остварување ноќеска во триумфот над Бруклин Нетс со 129:123 и стана првиот играч во НБА лигата со повеќе од 30.000 поени, 8.000 асистенции и 8.000 скокови.
 
сабота, 24 февруари 2018 - Мелоун: Јокиќ е еден од најдобрите во НБА лигата
Тренерот на Денвер, Мајк Мелун, го пофали српскиот кошаркар Никола Јокиќ по третиот „типл-дабл“ остварен во низа и рече дека заслужува да биде кандидат за најкорисен играч на НБА оваа сезона.
 
четврток, 22 февруари 2018 - Уште една НБА ѕвезда ќе ги пропушти натпреварите до крајот на сезоната
Уште една ѕвезда на НБА веројатно ќе ги пропушти натпреварите до крајот на сезоната. Овојпат станува збор за лидерот на Сан Антонио, Каваи Леонард.
 
недела, 18 февруари 2018 - Девин Букер рекорден снајперист на Ол-стар викендот
Најголемото изненадување во натпреварот за шутираше на три поени го направи играчот на Феникс Санс, Девин Букер, кој триумфираше со 28 од можни 34 поени и постави нов рекорд на Ол-стар викендите.
 
сабота, 17 февруари 2018 - Американците поразени од „Тимот на светот“, Богдановиќ МВП
„Тимот на светот“ со убедливи 155:124 ја совлада екипата на САД во Ол-стар натпреварот „Ѕвезди во подем“.
 
петок, 16 февруари 2018 - Нетси ќе поделат десет илјади фигури со ликот на Дражен Петровиќ
Бруклин Нетс на средбата со Чикаго Булс, закажана за 27. февруари, првите 10.000 гледачи во салата ќе ги наградат со посебно изработена фигура со ликот на Дражен Петровиќ.
 
петок, 16 февруари 2018 - Србинот Јокиќ со најбрз „трипл-дабл“ во историјата
Србинот Никола Јокиќ го води Денвер самоуверено кон плеј-офот во НБА, а изминатава ноќ фановите на „нагетс“ уживаа во една од најсилните презентации во сезоната.
 
четврток, 15 февруари 2018 - Баркли призна дека играл пијан на натпревар во НБА
Легендата на НБА, Чарлс Баркли откри дека во еден натпревар од својата кариера играл во алкохолизирана состојба. Ова се случи во популарното шоу на Џими Кимел.
 
понеделник, 12 февруари 2018 - Повлечен дресот на Пол Пирс
Бостон Селтикс го повлече дресот со број 34 што го носеше Пол Пирс и го закачи под сводот на „ТД Гарден Арена“ меѓу дресовите на легендите на клубот од Масачусетс.
 
сабота, 10 февруари 2018 - Белинели ја напушта Атланта, го бараат три екипи
Италијанскиот бек Марко Белинели постигна договор со Атланта и наскоро ќе стане слободен агент.
 
сабота, 10 февруари 2018 - Леброн: Во тимот нема сенки од минатото
Очевидно задоволен од промените во Кливленд, Леброн Џејмс одигра уште една одлична партија, а без новите играчи, „Кавс“ ја победија Атланта со 123:107.
 
петок, 09 февруари 2018 - Бостон по многу пресврти го совлада Вашингтон
Бостон го совлада Вашингтон со 110:104 по продолженија во натпревар со многу пресврти.
 
четврток, 08 февруари 2018 - Кливленд за Ајзеа и Фрај ги доби Кларксон и Ненс од Лејкерс
Лос Анџелес Лејкерс и Кливленд Кавалирс на само некоку часа пред крајниот рок донесоа одлука да разменат неколку значајни играчи.
 
среда, 07 февруари 2018 - Видео: Заврши сезоната за Порзингис
Кошаркарот на Њујорк Никс, Кристапс Порзингис ги скина предните вкрстени лигаменти на коленото за време на натпреварот со Милвоки Бакс одигран ноќеска во Њујорк.
 
вторник, 06 февруари 2018 - Новицки над 50.000 минути на терен, Маверикси му го згрешија презимето
Дирк Новицки стана шестиот играч во историјата на НБА лигата со одиграни над 50 илјади минути.
 
сабота, 03 февруари 2018 - Монро се договори со Бостон
Досегашниот кошаркар на Феникс Санс, Грег Монро, кариерата ќе ја продолжи во Бостон Селтикс.
 
вторник, 30 јануари 2018 - Размена во НБА: Грифин во Детроит, Марјановиќ во Клиперс
Српскиот кошаркар Бобан Марјановиќ од Детроит премина во Лос Анџелес Клиперс во размената при која Блејк Грифин отиде во обратна насока.
 
понеделник, 29 јануари 2018 - Двојно зголемени паричните награди за победниците на НБА „Ол-Стар“ натпреварот
Со цел зголемување на мотивот за квалитетна кошарка, раководството на НБА лигата одлучи двојно да ја покачи паричната награда за победниците на претстојниот „Ол-Стар“ натпревар.
 
сабота, 27 јануари 2018 - Џејмс го предвододеше Кливленд до победа, заврши сезоната за Казнс
Во најквалитеттната светска кошаркарска лига, НБА, ноќеска беа одиграни десет натпревари.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24