недела, 19 ноември 2017 - Димитров со пресврт до финалето на Мастерсот во Лондон
Бугарскиот тенисер Григор Димитров успеа да се пласира во финалето на завршниот Мастерс откако синоќа во второто полуфинале со пресврт го совлада Американецот Џек Сок со 2:1 во сетови.
 
сабота, 18 ноември 2017 - Гофин го победи Федерер за финале на Мастерсот во Лондон
Белгискиот тенисер Давид Гофин е првиот финалист на Мастерсот во Лондон откако во првото полуфинале попладнево го совлада Рожер Федерер со 2-1 во сетови за 1 час и 45 минути игра.
 
петок, 17 ноември 2017 - Гофан подобар од Тим за полуфиналето против Федерер
Белгискиот тенисер Давид Гофан избори полуфиналето на Мастерсот во Лондон, откако денеска во третото коло од групата „Пит Сампрас“ го совлада Доминик Тим од Австрија со 2-0, по сетови 6:4 и 6:1.
 
петок, 17 ноември 2017 - Агаси: Федерер не е најдобар
Легендарниот тенисер Андре Агаси кој оваа сезона работи како тренер на Новак Ѓоковиќ изјави дека Роџер Федерер не може да се смета за најдобар во историјата на тенисот.
 
петок, 17 ноември 2017 - Сок избори полуфинале на Мастерсот во Лондон
Американецот Џек Сок ќе игра во полуфиналето на тенискиот Матсерс во Лондон, откако синоќа во третото коло од групата „Борис Бекер“ го победи Александер Зверев (Германија) со 2-1.
 
четврток, 16 ноември 2017 - Федерер со победа над Чилиќ ја заврши групната фаза на Мастерсот во Лондон
Роџер Федерер го совлада Хрватот, Марин Чилиќ во интересен меч од последното 3. коло од групата „Борис Бекер“, на завршниот Мастерс турнир во Лондон.
 
четврток, 16 ноември 2017 - Тим ги задржа шансите за пласман во полуфиналето во Лондон
Австриецот Доминик Тим ја запиша првата победа на завршниот Мастерс во Лондон, откако синоќа по голема борба го совлада шпанскиот тенисер Карењо-Буста со 2-1.
 
среда, 15 ноември 2017 - Димитров обезбеди полуфинале на АТП Мастерсот во Лондон
Бугарскиот тенисер Григор Димитров му се приклучи на Роџер Федерер во полуфиналето на завршниот АТП Мастерс турнир што се одржува во Лондон.
 
среда, 15 ноември 2017 - Федерер изби на врвот на листата по заработени средства во индивидуалните спортови
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер по победата на вториот меч од финалниот АТП турнир во Лондон го зголеми износот на заработени средства во неговата кариера.
 
вторник, 14 ноември 2017 - Сок по голема борба го совлада Чилиќ
Во првиот меч од 2. коло на групата „Борсис Бекер“ на АТП Мастерс турнир во Лондон со кој вообичаено завршува тениската сезона, американскиот тенисер Џек Сок во три сета го совлада Хрватот, Марин Чилиќ со 2-1.
 
вторник, 14 ноември 2017 - Надал се повлече од Мастерсот во Лондон
Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повлече од Мастерсот во Лондон, поради обновената повреда на десното коленo.
 
недела, 12 ноември 2017 - Федерер успешно стартуваше на Мастерсот во Лондон
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер успешно го почна Мастерс во Лондон.
 
среда, 08 ноември 2017 - Одредени групите за завршниот Мастерс во Лондон
Во Лондон утре ќе стартува завршниот АТП Мастерс турнир со кој практично и завршува и овогодишната тениска сезона.
 
понеделник, 06 ноември 2017 - Бекер: Тешко ми е да сфатам дека сум останат без пари
Поранешниот најдобар светски тенисер Борис Бекер ја потврди информацијата дека од пред неколку месеци е банкрот, односно дека на приватна британска банка и должи 3,5 милиони долари.
 
петок, 03 ноември 2017 - Надал и Чилиќ се пласираа во четвртфиналето на мастерсот во Париз
Рафаел Надал и Марин Чилиќ се двајцата последни тенисери кои изборија пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Париз.
 
четврток, 02 ноември 2017 - Изнер противник на Дел Потро во четвртфиналето на Мастерсот во Париз
Американецот Џон Изнер успеа да се пласира во четвртфиналето на Мастерсот во Париз откако по голема борба го совлада Григор Димитров од Бугарија со 2-1 во сетови по 2 часа и 45 минути игра.
 
четврток, 02 ноември 2017 - Ноле го нема меѓу првите десет светски рекети
Најдобриот Српски тенисер , Новак Ѓоковиќ по цела деценија нема да биде ниту меѓу првите десет најдобри тенисери на АТП листата
 
среда, 01 ноември 2017 - Надал сигурен на првото место на АТП листата
Рафаел Надал ќе ја заврши 2017. година како бр.1 во светската АТП листа.
 
среда, 01 ноември 2017 - На Мастерсот во Париз елиминиран четвртиот носител
За четвртиот носител Александар Зверев уште во 1/16 финалето заврши турнирот од Мастерс 1000 Серијата што се одржува во Париз, откако денеска загуби од холандскиот тенисер Робин Хасе со 2:1.
 
понеделник, 30 октомври 2017 - Федерер го откажа настапот во Париз
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го откажа учеството на последниот Мастерс турнир оваа сезона што ќе се игра во Париз.
 
недела, 29 октомври 2017 - Федерер победник во Базел, Пуил во Виена
Швајцарецот Рожер Федерер триумфираше на турнирот во родниот град Базел, а Французинот Лука Пиул победи на турнирот во Виена.
 
сабота, 28 октомври 2017 - Федерер се намачи за полуфинале на турнирот во Базел
Швајцарскиот тенсиер Рожер Федерер со многу маки стигна до полуфиналето на турнирот во швајцарскиот град Базел. Тој во четвртфиналето синоќа го совлада Французинот Адриан Манарино со 2-1 во сетови.
 
петок, 27 октомври 2017 - Дел Потро – Чилиќ, прв полуфинален пар на АТП турнирот во Базел
На тенискиот турнир во швајцарскиот град Базел позната е првата полуфинална двојка. Неа ја сочинуваат вториот носител Марин Чилиќ од Хрватска и четвртиот фаворит Хуан Мартин Дел Потро од Аргентина.
 
петок, 27 октомври 2017 - Заврши групната фаза на шампионатот за тенисерки во Сингапур
Со изненадувањето кое го приреди Елина Свитолина заврши првата фаза од ВТА шампионатот што се одржува во Сингапур.
 
четврток, 26 октомври 2017 - Федерер без проблеми во четвртфиналето во Базел
Швајцарецот Рожер Федерер без поголеми проблеми обезбеди пласман во четвртфиналето на турнирот во Базел откако вечерва го совлада Беноа Пер од Франција со 6:1 и 6:3 во сетови.
 
четврток, 26 октомври 2017 - Заврши настапот на Јотовски на турнирот во Италија
Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски не успеа да се пласира во полуфиналето во игра на двојки на фјучрсот турнирот во Италија.
 
среда, 25 октомври 2017 - Возниацки полуфиналистка од црвената група на ВТА финалето
По одигрувањето на денешните мечеви од 4.ден на ВТА финалето во Сингаупр пласман во полуфиналето избори Каролине Возниацки од Данска. Таа денеска ја постигна втората победа во „црвената група“.
 
понеделник, 23 октомври 2017 - Халеп стартуваше со победа на женскиот Мастерс
Најдобрата светска тенисерка Романката Симоне Халеп со победа ги почна натпреварите на ВТА финалето што се игра во Сингапур или „женскиот Мастерс“ каде играат осумте најдобри тенисерки.
 
сабота, 21 октомври 2017 - Мугуруза прогласена за најдобра тенисерка во 2017 година
Шпанката Гарбиње Мугуруза ја доби престижната награда – најдобра тенисерка на годината. Таа во 2017 година ги освои Гренд-слем турнирот Вимблдон и Мастерсот во Синсинати.
 
недела, 15 октомври 2017 - Федерер подобар од Надал во финалето на Мастерсот во Шангај
Роџер Федерер е победник на АТП Мастерс турнирот во Шангај.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24