сабота, 17 март 2018 - Симовски од понеделник со комплетен состав
Селекторот на македонската ракометна репрезентација Симе Симовски за понеделник (19 март) го закажа првиот собир во пресрет на продолжување на квалификациите за ЕП 2018.
 
среда, 14 март 2018 - Металург поразен на гостувањето кај Татран
Ракометарите на Металург загубија на гостувањето кај Татран во Прешов со 27:19 (12:8) во дуел од 17. коло од СЕХА лигата.
 
среда, 14 март 2018 - ЕХФ ги потврди термините за четврт-финалето во ракометната ЛШ
Европската ракометна федерација ги одреди термините и саатниците за четврт-финалните натпревари од Лигата на шампионите.
 
вторник, 13 март 2018 - Гонзалез: Не сум задоволен од играта
Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта.
 
понеделник, 12 март 2018 - Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА
Македонскиот ракометен шампион Вардар посакува со триумф над Нексе да го заврши основниот дел од регионалната СЕХА Газпром лига и да стигне до рекордни 17 победи.
 
понеделник, 12 март 2018 - Три вардарки во изборите на ЕХФ
Вардар го победи Будуќност (30:25) во Подгорица и на првото место ја заврши главната групна фаза во Лигата на шампионките, а три од ракометарките на македонскиот шампион се најдоа во изборите на ЕХВ ТВ за најубави одбрани и голови.
 
недела, 11 март 2018 - Дибирова: Бодовите од Подгорица се тешки, но победивме
Ракометарките на Вардар на гостувањето во Подгорица го совладаа тимот на Будуќност со 30:25.
 
сабота, 10 март 2018 - Вардарки со победа над Будуќност ја завршија групната фаза
Ракометарките на Вардар издвојуваа победа на гостувањето во Црна Гора кај Будуќност (30-25) во последниот меч од груоната фаза во ЛШ.
 
сабота, 10 март 2018 - Вардар без проблеми ја совлада Војводина
Вардар оствари победа од 36:32 над Војводина и ја оправда фаворитската улога на последното гостување во регионалната СЕХА лига за оваа сезона.
 
среда, 07 март 2018 - Металург го совлада Мешков Брест
Металург на домашен терен го совлада Мешков Брест со 37:33 и ја забележа шестата победа во регионалната СЕХА лига.
 
вторник, 06 март 2018 - Рутинска победа на Вардар на гостувањето во Панчево
Ракометарите на Вардар стигнаа до нова победа во регионалната СЕХА лига откако славеа на гостувањето кај Динамо Панчево со 27:23 (13:9).
 
недела, 04 март 2018 - Вардар против Висла за директен пласман во четвртфиналето на ЛШ
Европскиот шампион Вардар денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра последниот натпревар од групната фаза во А групата во ракометната Лига на шампионите против Висла Плок.
 
сабота, 03 март 2018 - Дибирова: Ја остваривме нашата цел и го постигнавме пласманот кој го посакувавме
Екипата на ЖРК Вардар синоќа оствари победа над германски Битигхајм (30-22) и остварија пласман во четврт-финалето на Лигата на шампионите како првопласиран тим.
 
петок, 02 март 2018 - Вардар преку Битигхајм до лидерската позиција во групата
Ракометарките на Вардар на домашен терен го совладаа германски Битигхајм со 30:22 и со оваа победа го обезбедија првото место во групата.
 
петок, 02 март 2018 - Вардар тренира во комплетен состав, за Чупиќ ќе се знае во недела
Вардар во недела во Скопје ја пречекува Висла Плоцк во последниот натпревар од групната фаза на Лигата на шампионите.Тренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез на денешната прес-конференција соопшти дека се подготвуват во комплетен состав, а дека по подолго време на располагање ќе го има и Иван Чупиќ.
 
петок, 02 март 2018 - Гонзалез: Треба да го подобриме нападот, не бевме на ниво против Нант
Ракометарите на европскиот шампион Вардар в недела во Скопје ја пречекуваат Висла Плок во последниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите.
 
петок, 02 март 2018 - Вардар против Битигхајм ќе го заверува првото место во ЛШ
Екипата на ЖРК Вардар денеска во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува тимот на германски Битигхајм, откако со победа можеме да го завериме првото место во групата, а со тоа и полесен противник во следната фаза.
 
среда, 28 февруари 2018 - Вардарки како фаворити го пречекуваат Битигхајм
Ракометарките на Вардар в петок во Скопје против Битхајм ќе имаат шанса да го потврдат првото место во групата од Лигата на шампионите.
 
среда, 28 февруари 2018 - Вардар со драматична победа над Загреб
Европскиот шампион Вардар забележа нова победа во СЕХА, откако славеше кај ППД Загреб со минимални 24:25 (13:11), во дербито од 15.коло на регионалната лига.
 
вторник, 27 февруари 2018 - Металург претрпе тежок пораз од Горење
Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз во рамките на 15-то коло на регионалната СЕХА лига, овојпат на гостувањето против Горење во Словенија, откако загубија со 37:25 (21:13).
 
вторник, 27 февруари 2018 - Кузмановски: Ни недостасува енергијата на Червар
Капитенот на Металург, Филип Кузмановски, за сајтот на СЕХА-лигата изјави дека на тимот му недостасува енергијата што ја носеше присуството на Лино Червар.
 
понеделник, 26 февруари 2018 - Нелоски ќе паузира осум месеци поради повреда
Македонскиот репрезентативец Марко Нелоски ќе паузира подолг период, откако се повреди на натпреварот меѓу Кобург и Балинген во петокот.
 
понеделник, 26 февруари 2018 - Лекиќ со најубав гол, Лејно меѓу најдобрите одбрани
Ракометарките на Вардар, Андреа Лекиќ и Амандин Лејно, забележаа добри индивидуални настапи, иако „црвено-црните“ претрпеа пораз на гостувањето кај Мец.
 
понеделник, 26 февруари 2018 - Цвијиќ: Во Мец имавме лош ден
Ракометарките на Вардар викендот првпат се поразени на натпревар од Лигата на шампионите, на гостувањето кај Мец со 24:22.
 
среда, 21 февруари 2018 - Андреа Пенезиќ заминува од Вардар, но ќе продолжи да игра
Ракометарка на Вардар, Андреа Пенезиќ, иако најави дека по заминувањето од Вардар на крајот од сезоната ќе се пензионира, сепак ќе ја продолжи кариерата.
 
понеделник, 19 февруари 2018 - Кањељас за „Марка“: Вардар ни должи пари
Ракометарот на Вардар, Жоан Кањељас во изјава за шпанска „Марка“ потврди дека тимот им доцни со плати и дека постојано им велат дека парите ќе ги добијат, но тоа се уште не се случило.
 
понеделник, 19 февруари 2018 - Дибиров во тимот на колото во ЛШ
Рускиот репрезентативец во редовите на еврпскиот шампион Вардар, Тимур Дибиров, се најде во тимот на колото по победата од 34:30 во рамките на 12.коло во Лигата на шампионите.
 
недела, 18 февруари 2018 - Вардар го совлада Пик Сегед и се зацврсти на лидерската позиција
Вардар на домашен терен го совлада Пик Сегед со 34:30 во тежок и неизвесен натпревар од Лигата на шампионите.
 
сабота, 17 февруари 2018 - Лекиќ, Цвијиќ и Радичевиќ од Вардар заминуваат во ЧСМ Букурешт
Вардаровите ракометарки Андреа Лекиќ, Драгана Цвијиќ и Јованка Радичевиќ од следната сезона ќе настапуваат ЧСМ Букурешт, потврди денеска романскиот клубот на својата интернет страница.
 
петок, 16 февруари 2018 - Стоилов: Ние сме европски шампиони и така треба да се однесуваме
Европскиот ракометен шампион Вардар во недела, 18-ти февруари во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски ПИК Сегед во Лигата на Шампионите.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24