понеделник, 20 февруари 2017 - МКФ упати честитки до победниците во ЛИМАК купот
Македонската кошаркарска федерација им ја честита победата на Карпош Соколи во финалето од ЛИМАК Купот на Република Македонија во машка конкуренција со која го освои својот прв трофеј во 20 години постоење на клубот.
 
понеделник, 20 февруари 2017 - Николиќ: Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб
Тренерот на Карпош Соколи, Драган Николиќ по триумфот во националниот куп рече дека е добро за македонската кошарка поради тоа што уште еден клуб се запишува во листата на освојувачи на трофеи.
 
недела, 19 февруари 2017 - Триумф на Карпош Соколи во Лимак Купот на Македонија
Кошаркарите на Карпош Соколи го освоија првиот трофеј откако вечерва во финалето на Лимак Купот на Македонија го совладаа Фени Индустри со 80:69 (21:20; 21:17; 13:15 и 25:17).
 
недела, 19 февруари 2017 - Прв трофеј во Купот на Македонија за кошаркарките на Вардар
Кошаркарките на Вардар со победата од 69:65 над Бадел за првпат во клупската историја го освоија Купот на Македонија. Ова беше трето финале за Вардар по 2001 и 2011 година.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Карпош Соколи прв финалист на Лимак Купот на Македонија
Екипата на Карпош Соколи е првиот финалист на Лимак Купот на Македонија. Во првото полуфинале одиграно вечерва во Кавадарци, Карпош Соколи го победи деветкратниот освојувач на Купот на Македонија Работнички со 92:78 (25:18; 23:19; 25:24 и 19:17). Тимот на Карпош Соколи ги доби сите четвртини во ова полуфинале. Најефикасен на натпреварот беше играчот на Карпош Соколи Доминик Мавра со 27 поени, а имаше и 8 асистенции. Кај Работнички најпрецизен беше Димче Тасовски со 23 поени.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Бранителот на трофејот на Купот на Македонија МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист
Кошаркарите на МЗТ Скопје како последни се пласираа во полуфиналето на Лимак Купот на Македонија што се одржува во Кавадарци. Во последното четвртфинале одиграно синоќа МЗТ Скопје Аеродром го победи Кожув од Гевгелија со 83:72. Бранителот на трофејот МЗТ Скопје победата ја обезбеди откако ја доби првата четвртина со 23:11. Најефикасни со по 24 поени беа Ѓорѓе Дреновац и Џош Скот од МЗТ Скопје.
 
петок, 17 февруари 2017 - Работнички противник на Карпош Соколи во полуфиналето на Купот
Екипата на Работнички со победа над Куманово од 87:81 закажа полуфинале против фаворитот Карпош Соколи во „Лимак Купот на Македонија“.  Тимот на Докузовски предводен од искусните Мираковски, Чековски, Мишановиќ  и Тасовски  и без повредениот Влатко Илиевски успеа да извојува голема победа против ривалот Куманово во четвртфиналното дерби.
 
петок, 17 февруари 2017 - Карпош Соколи прв полуфиналист во националниот кошаркарски куп
Екипата на Карпош Соколи попладнево во првиот меч на завршниот турнир од „Лимак Купот “ во Кавадарци потешко од очекувањата го совлада младиот и борбен состав на Вардар со 92:84.
 
среда, 15 февруари 2017 - Симболична цена на билетите за кошаркарскиот Куп на Македонија
Билетите за претстојните натпревари од завршниот турнир на „Лимак Купот на Македонија“ ќе бидат пуштени во продажба утре (четврток, 16. февруари) точно на пладне.
 
вторник, 14 февруари 2017 - Црвена Ѕвезда пресилна за Карпош Соколи
Актуелниот шампион на регионалната кошаркарска АБА лига, белградска Црвена Ѕвезда сепак во моментов е преголем залак за тимот на Карпош Соколи.
 
понеделник, 13 февруари 2017 - Познати учесниците во плеј-офот на АБА лигата
Во регионалната кошаркарска АБА лига комплетирано е 22.коло, по кое се познати четирите тима кои ќе разигруваат за титулата.
 
недела, 12 февруари 2017 - МЗТ Скопје врза три победи во АБА лигата
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија голема победа на денешниот пладневен натпревар против Крка со 89:65 во меч од 22.коло од АБА лигата, со што направија огромен исчекор кон опстанок во регионалното натпреварување.
 
недела, 12 февруари 2017 - Фени Индустри поразен во дербито со Куманово
Македонските кошаркарски прволигаши вчеравечер ги одиграа натпреварите 12 коло, а дербито во Куманово му припадна на истоимениот домашен тим кој го совлада досегашниот лидер Фени Индустри.
 
сабота, 11 февруари 2017 - Висок пораз на Карпош Соколи од Будуќност
Во регионалната кошаркарска АБА лига викендов се играат натпреварите од 22.коло во кое Карпош Соколи вечерва доживеа убедлив пораз од Будуќност со 95:61.
 
сабота, 11 февруари 2017 - Лидерот Фени Индустри гостин на вицешампионот Куманово
Македонските кошаркарски прволигаши вечер ќе го одиграат 12 коло, а дербито е во Куманово каде кај истоимениот домашен тим гостува лидерот на табелата Фени Индустри.
 
петок, 10 февруари 2017 - Наумоски и Туркоглу, некогаш соиграчи сега претседатели на националните федерации
Петар Наумоски и Хидајет Туркоглу кои своевремено беа соиграчи во турскиот кошаркарски гигант Ефес Пилсен (сегашен Анадолу Ефес), пријателството и соработката ја продолжуваат на претседателско ниво.
 
петок, 10 февруари 2017 - Една победа на гостите во петте натпревари во Евролигата
Само една победа остварија гостинските екипи на петте одиграни натпревари од 22. коло на кошаркарската Евролига.
 
четврток, 09 февруари 2017 - Македонската селекција за кошаркари до 16 години подобра од врсниците од Ефес Анадолу
Македонската селекција за кошаркари до 16 години со победа против врсниците на евролигашот Анадолу Ефес ја започна серијата на пријателски средби на гостувањето во Истанбул , Турција.
 
среда, 08 февруари 2017 - Клоф го направи најатрактивниот потег во АБА лигата во јануари
Кошаркарот на МЗТ Скопје Аердром, Шарлон Клоф со едно од неколкуте забивања на дуелот со Мега Лекс го освои првото место на топ листата од пет најатрактивни потези во АБА лигата за јануари.
 
среда, 08 февруари 2017 - Ефес го повлекува дресот со број седум во кој настапуваше Наумоски
Раководството на повеќекратниот турски шампион Анадолу Ефес одлучи да го повлече дресот со број 7 во кој настапуваше легендарниот македонски репрезентативец, актуелниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Петaр Наумоски.
 
вторник, 07 февруари 2017 - Порази на Фени Индустри и Кожув во БИБЛ лигата
Македонските екипи претставници во регионалната кошаркарска Балканска лига, Фени Индустри и Кожув претрпеа порази на вечерашните натпревари.
 
понеделник, 06 февруари 2017 - Карпош Соколи остануваат без Зоран Вркиќ
Македонскиот претставник во регионалните кошаркарски АБА и БИБЛ лига, Карпош Соколи ќе остане без хрватскиот интернационалец Зоран Вркиќ.
 
недела, 05 февруари 2017 - Партизан го доби дербито против Црвена Звезда
Екипата на Партизан го доби големото дерби во регионалната кошаркарска АБА лига, против градскиот ривал Црвена Звезда.
 
сабота, 04 февруари 2017 - Анадолу Ефес ја прекина победничката низа на Цревена Звезда
Екипата на Анадолу Ефес ја прекина серијата од седум победи во низа на белградска Црвена Звезда во кошаркарската Евролига.
 
петок, 03 февруари 2017 - Панатинаикос победи на гостувањето кај Галатасарај во кошаркарската Евролига
На првиот натпревар од денешната програма од 21. коло од Евролигата кошаркарите на Панатинаикос забележаа победа на гости кај Галатасарај со 84:79.
 
петок, 03 февруари 2017 - Милано Армани со пресврт до триумф над Дарушафака
Кошаркарите на Милано Армани со пресврт стигнаа до седмата победа во Евролигата. Синоќа на домашен терен ја совладаа Дарушафака со 89:87, а во 25.минута гостите водеа со 25 поени разлика (68:43).
 
четврток, 02 февруари 2017 - Кари со 39 поени го предводеше Голден Стејт до нова победа
Предводени од Стеф Кари кој постигна 39 поени, осум асистенции и пет скока, кошаркарите на Голден Стејт го совладаа Шарлот со 126:111 во последниот натпревар одигран ноќта меѓу среда и четврток.
 
среда, 01 февруари 2017 - Мекејлеб ја носи Гран Канарија кон четвртфинале во Еврокупот
Поранешниот македонски репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб го постигна победничките поени за Гран Канарија на гостувањето во Краснодар кај Локомотива и го однесе својот тим чекор понапред кон пласман во четвртфиналето во Еврокупот.
 
вторник, 31 јануари 2017 - Кошарка ќе се игра, клубовите ги прифатија аргументите на МКФ
По вчерашниот ултимативен став, на дел од клубовите, упатен кон Македоската кошаркарска федерација (МКФ), дека тимовите ќе го бојкотираат првенството и националниот куп, а по несогласувањата околу изречените суспензии на четири тима кои не ги исполниле своите финансиски обврски кон федерацијата, денеска најголем дел од тимовите ретерираа со ваквиот став.
 
вторник, 31 јануари 2017 - Плантак доби отказ од Задар
Невен Плантак повеќе не е тренер на Задар, бидејќи хрватскиот клуб одлучи да ја прекине соработката со него по лошите резултати во регионалната кошаркарска АБА лига.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24