недела, 25 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале
Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
сабота, 24 февруари 2018 - Нисканен победник на маратонот од 50 км
Ливо Нискинен од Финска ја освои олимписката титула на 50 километри крос-кантри класичен стил на Игрите во Понг Џанг.
 
сабота, 24 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Злато за Тутан во сноуборд „Биг ер“
Канаѓанецот Себастијан Тутан стигна до златен медал во сноуборд на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг.
 
сабота, 24 февруари 2018 - ЗОИ: Ледецка испиша историја
Чешката сноубордистка Естер Ледецка влезе во историјата на Зимските олимписки игри, откако по освојувањето на златниот медал во алпското скијање, таа стана првата натпреварувачка која стигна до злато и во паралелен слалом во сноубордот.
 
сабота, 24 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Швајцарија победник во новата дисциплина – екипна алпска комбинација
Репрезентацијата на Швајцарија го освои историското прво злато во новата дисциплина на Зимските олимписки игри – алпска комбинација екипно.
 
петок, 23 февруари 2018 - Германија ја совлада Канада за финале против Русија
Хокеарската репрезентација на Германија се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако ја совлада фаворизираната Канада со 4:3.
 
петок, 23 февруари 2018 - Шведска триумфираше во штафета во бијатлон
Шведските бијатлонци го освоија златниот медал во штафета на четири по седум ипол километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
петок, 23 февруари 2018 - Нов случај на допинг кај руски олимпиец
Нов случај на допинг е регистриран на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и повторно станува збор за руски олимпиец.
 
петок, 23 февруари 2018 - Келд Нојс стигна до второ злато
Холандскиот лизгач Келд Нојс го освои вториот златен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше на трката на 1.500 метри.
 
петок, 23 февруари 2018 - ЗОИ 2018: По две децении Русите ќе играат финале во хокеј
Хокеарите на Русија кои на ЗОИ во Јужна Кореја настапуваат под олимпиското знаме ќе играат во финалето, откако денеска во првото полуфинале ја победија Чешка со 3:0.
 
петок, 23 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Двојна победа за Русинките во сингл уметничко лизгање
Младата руски лизгачката Алина Загитова (15) го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во сингл уметничко лизгање.
 
петок, 23 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Серва и донесе злато на Канада во ски крос
Канаѓанката Келси Серва го освои златниот медал во дисциплината на ски крос на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг.
 
четврток, 22 февруари 2018 - Шултинг е новата олимписка шампионка на 1.000 метри во „шорт трек“
Холандската натпреварувачка Сузане Шултинг ја освои титулата на Олимпијадата на 1.000 метри во „шорт трек“.
 
четврток, 22 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом
Македонскиот скијач Антонио Ристевски не успеа да финишира ниту во својот втор настап на олимпијадата, откако излета од патеката и повторно не успеја да ја заврши трката, овој пат во слалом.
 
четврток, 22 февруари 2018 - ЗОИ 2018: САД ја прекинаа доминацијата на хокеарките на Канада на Олимписките игри
Светскиот шампион САД го победи бранителот на титулата Канада со 3: 2 (1: 0, 0: 2, 1: 0, 0: 0, 1: 0) по пенали во финалето на Олимпискиот турнир во хокеј на мраз кај дамите.
 
четврток, 22 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Гизин триумфираше во алпска комбинација, Вон отпадна
Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација на Игрите во Пјонгчанг.
 
четврток, 22 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Австријка триумфираше во дебито на „биг ер“
Австриската сноубордерка Ана Гасер триумфираше во своето деби во дисциплината „биг ер“ во програмата на Олимпијадата. Светската шампионка Гасер собра 185,00 поени од најдобрите две серии во финалето.
 
четврток, 22 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Милер стана најстариот олимписки шампион во алпско скијање
Швеѓанецот Андре Милер (35) ја освои титулата во слалом во ски-алпските дисциплини на игрите на Пјонгчанг. Тој триумфираше со вкупно време од двете серии 1:38.99 минути и стана најстариот олимписки шампион во историјата на алпското скијање.
 
среда, 21 февруари 2018 - Злато за Германките во боб
Германките Лиза Буковиц и Маријама Јаманка го овоија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање
Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов сведски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката програма на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - Норвешка го освои златото во брзо лизгање
Норвешка го освои златото во тимска потера во брзо лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос (ВИДЕО)
Канадскиот скијач Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по тежок пад на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - ЗОИ 2018: САД освоија историска титула во тимскиот спринт во крос-кантри
САД ја освоија титулата во тимскиот спринт во крос-кантри слободен стил за жени на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Канада со златен медал и во ски-крос
Канадскиот натпреварувач Брејд Леман го освои златниот медал во ски-крос на Олимписките игри во Пјонгчанг.
 
среда, 21 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Гоџа со злато во спуст, Вон се пензионира со бронза
Легендата на алпското скијање, Линдзи Вон, освои медал во својот последен олимписки натпревар.
 
вторник, 20 февруари 2018 - Русите не можат да го сфатат допингот во карлинг
Олимпиецот од Русија, Александар Крушелнитски, кој ја освои бронзата во мешовити двојки во карлинг на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, е суспендиран откако беше утврдено дека користел недоволени средства.
 
вторник, 20 февруари 2018 - За Јужнокореанките златото, за Холанѓанките светски рекорд
Јужнокореанките го освоија златото во штафетата на кратки патеки во брзо лизгање на 3.000 метри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а Холандија, иако на истата делница постави нов светски рекорд, мораше да се задоволи само со бронзениот медал.
 
вторник, 20 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Легендата Фуркад со трето олимписко злато во Пјонгчанг
Легедната на светскиот бијатлон, Мартен Фуркад го освои своето трето олимписко злато на Игрите во Пјонгчанг 2018, откако ја изведе Франција до титулата во мешаната штафета.
 
вторник, 20 февруари 2018 - Вон: Само со роботско колено ќе можам да настапам на следната Олимпијада
Големата ѕвезда во алпското скијање кај жените, Линдзи Вон (САД) изјави дека Олимпијадата во Пјонгчанг речиси сигурно ќе биде нејзината последна во кариерата.
 
вторник, 20 февруари 2018 - ЗОИ 2018: Словенечки хокеар даде позитивен допинг тест
Словенечкиот хокеар, Жига Јеглиќ е фатен во користење на допинг, соопшти Спортскиот арбитражен суд (КАФ).
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4