МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Култура

недела, 18 февруари 2018 во 15:03
img

Во Прилеп меѓународен карневал „Прочка“
Над 1000 поединечни и групни маски на годинашниот меѓународен карневал прочка во Прилеп.

недела, 18 февруари 2018 во 09:17
img

Последен ден од меѓународниот карневал „Прочка 2018“
Централната манифестација на меѓународниот карневал „Прочка 2018“ ќе се одржи денеска во Прилеп со настап на учесниците пред жири комисијата која ќе ги избере најдобрите маски по категории, по што здружението „Прилепски мечакари“ ќе им додели парични награди и дипломи.

сабота, 17 февруари 2018 во 18:38
img

Карневалот „Прочка“ по 17-ти пат во Прилеп
Здружението прилепски Прочкари и изработката на поединечните и групни маски ги споило 37 годишниот Горан Ржаникоски и 48 годишниот Коста Петрески од Прилеп.

сабота, 17 февруари 2018 во 13:58
img

„Коцкар“ e новата премиерна претстава која вечерва ќе биде поставена во Битолскиот театар
Ансамблот на Народниот театар-Битола вечерва ќе ја изведе првата премиерна претстава годинава. Станува збор за претставата „Коцкар“ од Достоевски во режија на Дејан Пројковски.

сабота, 17 февруари 2018 во 09:17
img

Премиери на документари и играни филмови на млади автори во Кинотека
Три документарни и два играни краткометражни филмови на неколку млади македонски автори вечер ќе бидат прикажани во Кинотека на Македонија, во продукција на Центарот за образование, култура и уметност „Данаил Станојески“ – ДАСТА АКАДЕМИЈА.

петок, 16 февруари 2018 во 09:13
img

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“
Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“ од Скопје.

петок, 16 февруари 2018 во 07:54
img

Изложба „Невидени“ на Јован Балов
Во Отвореното графичко студио при Музеј на град Скопје вечер ќе биде отворена самостојната изложба на Јован Балов насловена „Невидени“, на која ќе бидат изложени триесет колажи работени во периодот од 1989 до 1995 година.

петок, 16 февруари 2018 во 07:50
img

Изложба на ликовни дела „Зимски сон“
„Спектрални места“ е темата на годинашното 17-то издание на изложбата на ликовни дела на автори од Македонија и странство „Зимски салон“, која вечер ќе биде отворена во Чифте Амам.

четврток, 15 февруари 2018 во 20:21
img

Отворена изложбата „Борко Лазески 1917-1993“
Во галеријата Даут-пашин амам вечерва беше отворена изложбата „Борко Лазески 1917-1993“ во организација на Националната галерија на Македонија по повод еден век од раѓањето на најпознатиот македонски монументалист и втемелувач на витражот во Македонија.

четврток, 15 февруари 2018 во 17:54
img

,, Kултура” ќе ги проверува дел од спорните одобрени проекти
Секој ден се повеќе аргументирани реакции на адреса на Министерството за култура... Од таму денеска велат – ќе ги сослушаат сите оние што ќе приложат цврст доказ за корупција.

четврток, 15 февруари 2018 во 14:53
img

Музичарите ја враќаат публиката на концертите на класичната музика
Публиката се повеќе и се враќа на класичната музика.

четврток, 15 февруари 2018 во 14:49
img

„Култура“ ретерира – сите издржани приговори ќе се ревидираат
Тројцата членови на комисии во министерството за култура ги повлекоа своите проекти. Причина - бројните реакции по објавувањето на информацијата

четврток, 15 февруари 2018 во 14:45
img

Доделени наградите за најдобри литературни творби на тема „Карневал“
Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица денеска традиционално ги додели наградите на најуспешните литературни творци на тема „Карневал“.

четврток, 15 февруари 2018 во 13:27
img

Претставата „Госпоѓиците од Авињон“ - ода за создавањето уметничко дело
„Госпоѓиците од Авињон“ е претстава - ода за создавањето на уметничко дело која не бара да биде разбрана, туку почувствувана. Така екипата ја најави новата премиера на Македонскиот народен театар закажана за 21 февруари на малата сцена, по текст на Сашо Димоски и режија на Ненад Витанов. Со праизведбата МНТ ќе чествува 110 години од создавањето на сликата на Пикасо „Госпоѓиците од Авињон“ (1907) со која се поставени постулатите на кубизмот.

четврток, 15 февруари 2018 во 12:06
img

ВМРО-ДПМНЕ бара да се повлече годишната програма за култура и да се донесе нова
Како одминува времето и како стручната јавност ја анализира Националната годишна програма на Министерството за култура, така доаѓаме до се поскандалозни сознанија. Имено, освен оние чии имиња досега излегоа во јавноста со забелешка дека имаат конфликт на интереси за работата во стручните комисии, на листата на поддржани автори за 2018-та година се јавуваат и имињата на некои од членовите на Советот за култура на Министерството за култура: Весна Гиновска Илкова, Владимир Милчин, Маја Бојаџиева, Решат Амети.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА