01

Детална анализа на случувањата во Македонија на американскиот портал „Спектатор“

„Малата, но силна Македонија е глушец во споредба со големите лавови, но таа гласно рикна оваа година објавувајќи војна против Џорџ Сорос и неговите послушници во владата на соединете американски држави, кои неверојатно финансирале левичарска агенда со цел да се подели нацијата и донесе социјалистичко-муслиманска коалиција на власт, пишува во деталната анализа угледниот американски портал спектатор.

01

Преку реализација на тиранската платформа до промена на името!?македонскиот народ?

Ќе формираат ли СДСМ и ДУИ Собрание и Влада со цел да го променат името на Република и идентитетот на македонскиот народ? Изјавите дадени во изминатиот период од високи партиски функционери, но и политички аналитичари блиски до социјалдемократите се во насока дека со промената на власта ќе мора да се случи и промена на името.

01

Вајгл : Никогаш не сум рекол ништо за Груевски

Никогаш не сум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, вели европарламентарецот и известувач на Европскиот парламент за Македонија Иво Вајгл демантирајќи ги информации дека во интервју пренел дел од разговорот со Груевски за време на последната средба.

01

Видео: Кастро е жив, бизарна скулптура хит на изложба во Хонг Конг

На бизарна изложба, која неделава е отворена во Хонг Конг во скоро реални скулптури направени од силикон и акрил за кратко се оживеани некои од најголемите комунистички лидери во историјата. Меѓу нив секако е и скулптурата на претседателот на Куба, Фидел Кастро.

01

Терористот од Лондон се борел во војната во БиХ

Халид Масуд, кој изврши терористички напад во Лондон, за време на војната во Босна и Херцеговина бил припадник на злогласниот одред „Ел Муџахид“, пишува „Блиц“.